top of page
  • barakbenita

מדיטציה אנתרופוסופית

רודולף שטייינר הביא עימו עושר עצום של ידע תאורטי ופרקטי בתחומים רבים כגון - פילוסופיה, חינוך, רפואה, חקלאות, אומנויות שונות, פסיכותרפיה, התפתחות האדם ועוד ...


ככל שמעמיקים בספריו ובהרצאותיו הרבות, ובמעקב אחרי הפיתוח והיישום של רעיונותיו במהלך מאת השנים האחרונות, אי אפשר שלא לעמוד נפעמים אל מול אוצר בהיקף בלתי נתפס זה, ולהרהר כיצד הוא הצליח לדעת את כל זה?!


למזלנו הרב שטיינר היה גם נדיב מאוד בשיתוף של דרכי חשיבתו, ופירט באריכות כיצד על האדם לאמן את עצמו בכדי להגיע ליכולות חשיבה שכאלה.


הוא תמיד עודד אנשים לא לקחת את הידע שהביא כפי שהוא, אלא ביקש מהם לחשוב בכוחות עצמם.


הוא הבהיר שוב ושוב, כי פיתוח חשיבה עצמאית היא אחת המטרות החשובות של האנושות בתקופתינו, והוא לא חדל להפציר בשומעיו לפתח יכולות אלה, כמו אומר - אין לכם צורך להיות תלויים ולקחת ממני את הדגים, אני פשוט יכול להראות לכם כיצד לדוג בכוחות עצמכם, מאחר ולכל אחד ואחד מכם ישנה האפשרות לפרוש את רשתו באותו מקור בלתי נדלה.


(התמונה להמחשה בלבד :))


"אנו רואים זאת בעובדה שבני אדם לא רוצים לטרוח ולחשוב. ההתעניינות בחשיבה נמצאת בדעיכה.


מה שבני אדם באמת רוצים זה שהטבע יכתיב להם מחשבות בעוד כל מה שהם עושים אלה ניסויים שאומרים להם מה לחשוב .... הם לא רוצים לחשוב בכוחות עצמם. אין להם אמון בחשיבתם. שכן, אין ביכולתם לראות איזושהי ממשות במה שהם חושבים. ביכולתינו לראות שהחשיבה, לא מחשבותינו, אלא החשיבה כתהליך, צריכה המרצה...


זה מה שנדרש מעתה ואילך ביחס לכל מה שצריך להיות מובא בפני האבולוציה האנושית, שכן זה יהיה האמצעי שדרכו תישא האנושות את עצמה בהדרגה ובצורה מבריאה אל תוך עולם הרוח. חשיבה פעילה תקבע את היחס הפנימי של האדם אל עולם הרוח והיא תאפשר לו לטפס גבוה יותר ויותר."

(מתוך הדרך הגיתאנית באדם - אימפולס לשינוי ורעיון הלידה מחדש)


חשוב להבין ששטיינר מדבר על סוג חשיבה שונה, חשיבה שאינה דומה לחשיבה היומיומית ה"רגילה" ואינה קשורה לרשמי החושים או לידע שנרכש בלימודים בבי"ס, והוא מכנה אותה לעיתים - חשיבה עצמאית, חשיבה טהורה, חשיבה חופשית, חשיבה חיה, חשיבה יוצרת, חשיבת לב.


יש בה גם פתח של תקווה לאנושות - לדוגמא, את סוג החשיבה הזה שום בינה מלאכותית אינה יכולה לעשות, והיא אפשרית רק לאדם עצמו.


החלק הפחות טוב הוא שרובנו לא מודעים כלל לקיומה, ולמרות שהיא זמינה לנו, עלינו להתאמץ ולפתח אותה לאורך זמן.


מאות תרגילי הריכוז והמדיטציה המגוונים ששטיינר הציג לאורך השנים הם דרך מצויינת להכיר, לחוות ולבנות אותה. דרכם נוכל לקיים חיבור פנימי עמוק לעצמנו ולעולם סביבנו, לפתח חוש לאמת ולמוסר, ליצור לעצמנו דרגה מסוימת של חירות, לפגוש את החוכמה שמאחורי התופעות, לדעת את עצמנו, את הזולת ואת העולם.


נוכל לפתח יכולות חשיבה אינטואיטיביות, ליצור ולממש רעיונות מקוריים מתוך עצמנו, להתמסר באהבה לפעולות שלנו בעולם ועוד...

----


בעוד כשבועיים, ב-10/10/23 תתחיל בחיפה קבוצת מדיטציה בגישה אנתרופוסופית, לבעלי רקע באנתרופוסופיה.


28 מפגשים שבועיים בימי שלישי בין 18:30-20:15

קבוצת מתחילים (בה אין צורך בידע קודם) תפתח בנובמבר.

להרשמה ולפרטים נוספים ניתן ליצור קשר:
052-7262563

14 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page