top of page
  • barakbenita

על "אלמנט העץ" ולמה כואב לי לאחרונה יותר?

זה לא מקרה שבזמן האחרון התגברו לרבים כאבי הבטן והבחילות, המעי התחרפן,

המיגרנות הועצמו, כאבי המחזור הורגשו במיוחד, וכאבים נשכחים חזרו...


אחת הסיבות לכך טמונה בתקופה המאתגרת שעוברת עלינו ובהבנת תפקידו של אלמנט העץ ע"פ רפואה הסינית, הנמצא בשיאו בעונת האביב.


אלמנט העץ מקושר לכבד ולכיס המרה, שמעבר לתפקידים הרבים והמוכרים שלהם (בדגש על הכבד), כגון טיפול ברעלי הגוף והשתתפות בפעילות העיכול, הם אמונים על מגוון תפקידים חיוניים ומשמעותיים ביותר שאינם "פיזיים".


בספרות הקלאסית של הרפואה הסינית הכבד מתואר כגנרל, וכיס המרה הוא זה המסייע לו להוציא את רצונו לפועל, והינו שותף הכרחי בקבלת החלטות ובחירות אמיצות. (כגון מעבר דירה, שינוי קריירה, החלטה על הליך בריאותי...).


מתוקף תפקידם הנ"ל הם אחראיים על תכנון ושליטה, בעלי החזון וההסתכלות קדימה, ודואגים להנעה ולזרימה חלקה בחלקי הגוף השונים. הם אמונים על ביטוי עצמי חופשי והנכחה של רצונם בשטח, וברשותם כוחות עצומים של ניהול, יצירה ועשייה הפורצים אל העולם.


כשאלמנט העץ מתפקד בצורה תקינה, האדם מצליח לבטא ולהוציא לפועל את רצונותיו בצורה חופשית, הוא מסוגל ליצור ולממש את החי בתוכו במציאות, ויכול לתכנן קדימה ולנווט את חייו כראות עיניו. (יכולת החזון והראיה המערכתית של אלמנט העץ, הן בין הסיבות שהעיניים מיוחסות אליו ומושפעות מאוד ממצבו. כך שחוסר הרמוניה של אלמנט העץ יכול להתבטא באלרגיות, עיניים מגורות אדומות / צהובות, ובמחלות עיניים שונות...)


כדי לקבל מושג על מה מתרחש בתוכינו כשתפקוד אלמנט העץ מופרע, ניתן לחשוב מה עובר על גנרל שרצונו לא מבוצע בשטח, שצבאותיו תקועים ואינם נשמעים לו, כך שלא מתאפשר לו לנוע קדימה, לפעול ולהנכיח את רצונו ותוכניותיו.


לא בכדי הרגש המיוחס לאלמנט זה הוא כעס, זעם ותסכול.


לעיתים רגשות אלה מופנים פנימה אל תוך הגוף ומעוררים תחושת אי שקט, מעין "קפיציות" פנימית, הדם "עולה לראש", ישנה תחושה של "עצבים" בכל הגוף, יש רצון לשחרר קול צעקה (אשר הוא הקול המשויך לאלמנט העץ), ומדי פעם הם מתפרצים החוצה בסערה או התקפי זעם על כל מי שבסביבה.


כאשר הרגשות העזים חסומים ומוחזקים לאורך זמן, הם תוקעים את זרימת האנרגיה בגוף כולו, ובכך משבשים את פעילותן של המערכות השונות בגוף ומעוררים כאב.

לדוגמה - כאבי מחזור ותסמונת קדם ווסתית – ברמה האנרגטית הווסת נאגרת ו"נתקעת" ללא אפשרות לצאת ומעצימה את הכאבים. כאבי ראש ומיגרנות – עודף אנרגיה ש"נתקעת" באיזור הראש. שיבוש כיוון זרימת העיכול (שתנועתו למטה) – וגורמת לכאבי בטן ובחילות (תנועה כלפי מעלה), תחושה של גוש תקוע בגרון, קושי להכניס אוויר פנימה ועוד...


חשוב להבין שאין צורך להיות גנרל או בתפקיד ניהולי בכדי לאתגר ולהביא לקצה את אלמנט העץ, אצל כולנו (במיוחד בארצנו הקטנטונת) הוא ממופעל תדיר, יום יום, שעה שעה גם בשגרה.


למשל, אני רוצה ללכת לקניות ויש לי שעה עד שהחנות נסגרת.

אני צועד במרץ לכיוונה ופתאום, "בום" - רמזור אדום. האנרגיה של התנועה נבלמת, אני חש שמשבשים לי את התוכנית, מעכבים ועוצרים את העשייה שלי. מיד חוסר הסבלנות קופץ בתוכי, כף הרגל מתחילה לתופף על הרצפה באי שקט במחוות "אוף... נו כבר..." וסף העצבנות מתחיל לעלות...

לאחר כמה רגעים, מופיע ברמזור איש צועד בצבע ירוק (מעניין שזה גם הצבע המזוהה עם אלמנט העץ), אפשר להתחיל בתנועה מחדש – גם פה, אלמנט העץ מתגייס ביתר שאת על מנת לדחוף את הגוף כולו ולהניעו לתנועה מחדש.


באותו האופן הגנרלים הקטנים שבתוכנו נבלמים גם כאשר הילד לא עשה את מה שביקשנו ממנו כבר 3 פעמים, ששירות הלקוחות לא עונה כבר 5 דקות, בעמידה בפקק תנועה...


נוכל כעת להבין מעט יותר מה עובר על אלמנט העץ שלנו לאחרונה בתקופת הקורונה.

מעבר לתחושת האי וודאות והחששות, בעצם בבת אחת עצרו לנו את התנועה הרציפה של החיים - את העבודה, את הפעילות, את היצירה, את כוחות המימוש והעשייה.

סגר של פעילותנו בעולם, בלי אפשרות להתייחס לתכנון קדימה או שליטה...

חווינו בעוצמה תקיעות וההפרעות בפעילות ה"עץ" שבנו, לא רק כל אחד מאיתנו ברמה האישית אלא ברמה הכלל אנושית. אפשר לומר שאנו בסטגנצית (תקיעות) "עץ" גלובלית כבר מעל לחודשיים, והחמור הוא, שכל זה התרחש דווקא בעונת האביב, כאשר אנרגיה זו בשיא כוחה ומשתוקקת לפרוץ החוצה. (די להתבונן באביב השופע במיוחד שיש לנו השנה בכדי לחוש זאת).


גם בימים האחרונים, ימי תהליך היציאה מהסגר, נדרש מאיתנו תכנון והנעה מחדש תחת מגבלות ושינויים תמידיים, ובכך ממשיך עדיין כוח העץ שבתוכנו להיות מאותגר ביותר.


את ההשלכות של חוסר ההרמוניה באלמנט העץ שהלך והעמיק בשבועות האחרונים כבר ניתן לחוש ולחוות ברמה הנפשית והגופנית, ואני מאמין שכנראה נמשיך לפגוש אותן גם בחודשים הקרובים...


אז מה נוכל לעשות בכל זאת?


- המון תנועה פיזית, כמה שיותר, מדי יום: הליכה, ריקוד, אופניים, ריצה...


- להעלות מודעות עצמית למצבנו ולסייע בעיבודו הרגשי.

בין אם בעזרת טיפול נפשי, מדיטציה או סדנאות התבוננות.


- לטפח (אקטיבית) יכולות של אורך רוח וסובלנות.


- לגייס את היצירתיות ויכולת ההתחדשות של העץ לטובת מציאת כיוונים חדשים לפעולה.


- לקבל טיפול בדיקור סיני, שהינו בעל יכולת ויסות, חיזוק ואיזון מערך האנרגיה בגוף.

(מוזמנים לראות סרטון המדגים במצלמת אינפרא-רד את השינוי המתחולל בגוף אחרי הכנסת מחט דיקור לנקודה מעי גס 4: https://www.youtube.com/watch?v=OROOdTujA_Q)


- להשתקע ביצירה אומנותית – ציור, חימר, שירה, נגינה, ריקוד, כתיבה...


- להכניס אחת מצורות "ניקוי כבד" לתפריט, שבד"כ מערב שתיית מיץ לימון (חמוץ הוא טעם המקושר לאלמנט העץ, ובעל אופי מכווץ שיכול לאזן את תנועת העץ הטבעית כלפי חוץ) ובנוסף אכילת עלים ירוקים (יש צורך בהתאמה והכוונה לכך).


לסיכום, הנה תעודת זהות מתומצתת של אלמנט ה"עץ":

עונה: אביב

קול: צעקה

רגש: כעס ותסכול

איברים (ומרדיאנים): כבד וכיס מרה

נפתח ומשפיע על עיניים

צבע: ירוק

כיוון תנועה: החוצה וכלפי מעלה.

טעם: חמוץ

שעות ביממה: 23:00-3:00 (לעיתים התעוררות באופן קבוע בשעות אלה מעיד על בעיה באלמנט העץ).

כוחות נפשיים – רוחיים:

חזון, תכנון ושליטה, יצירתיות, ביטוי חופשי, התחדשות, צמיחה,

הנעה לפעולה, כוחות רצון והוצאה לפועל.


מאחל לכולנו אלמנט עץ שמח ונינוח והמון בריאות!


----------------------------------

בתמונה – מהותו וכוחו של ה"עץ" לפרוץ החוצה, שצולמה בפתח הקליניקה.

אגב, כל מי שמכיר את רחוב שדרות הצבי בחיפה (שבו ממוקמת הקליניקה), חווה היטב את הכביש המשובש עקב שורשי העצים המרשימים שבשדרה, המנסים לבקוע מבעד האספלט ויוצרים בו מהמורות כאילו היה פלסטלינה.


10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page